Opisz podboje aleksandra wielkiego

Pobierz

Praca z tekstem źródłowym Zadanie.. 1 Zadanie.. W młodości wychowywany przez sławnego filozofa Arystotelesa.. Dla samego Aleksandra najważniejszym punktem pobytu w Egipcie była wizyta u wyroczni Amona w Siwa na Pustyni Libijskiej, po której zaczął uważać .Ostatnia wielka bitwa miała miejsce w 331 r. p.n.e. pod Gaugamelą, w której Persowie ponieśli ostateczną klęskę, a Aleksander zajął Suzę, Babilon i Persepolis.. Mody krl jednak pody do Teb, pokona swych przeciwnikw i buntownikw, a cae miasto zburzy.. Duszą akcji antymacedońskiej był Demostenes, ostatni wielki obrońca partykularyzmu greckiego, którego patriotyzm zamykał się jednak w granicach tej przeżywającej się już od długiego czasu formy politycznej.. 3,690 wizyt.. Miało to być ostrzeżenie dla całej Grecji.. W Wikimedia Commons znajdują się multimedia związane z tematem: Bitwy Aleksandra Macedońskiego: Strony w kategorii "Bitwy Aleksandra Macedońskiego" Poniżej wyświetlono 12 spośród wszystkich 12 stron tej kategorii.. opisz; podboje; aleksander-wielki; zadanie dodane 11 października 2010 w Historia przez użytkownika ziemianczykjoanna5 (-210) [Szkoła podstawowa] edycja 12 października 2010 przez użytkownika -KaI-2 odpowiedzi +1 głos .Jeszcze dziś zobacz, co ten wielki król grecki osiągnął i czym zakończyły się podboje Aleksandra Wielkiego.. Krążyły pogłoski, że morderca działał z poduszczenia jednej z żon Filipa, Olimpias, księżniczki pochodzącej z Epiru, krainy leżącej na zachód od Macedonii .Podboje Aleksandra Wielkiego..

Aleksander stłumił bunt poleis greckich i ku przestrodze zburzył Teby, a mieszkańców sprzedał w niewolę.Opisz podboje aleksandra wielkiego +2 głosów.

Zasiadł na tronie w roku 336 roku p.n.e., po śmierci swojego ojca Filipa II.. Wojny grecko-perskie Przyczyny: Mapa działań militarnych podczas powstania jońskiego - ekspansja terytorialna Persji - wielkie obciążenia finansowe polis jońskich, które znajdowały się pod .Aleksander Wielki (356-323 p.n.e.) - król Macedonii, twórca rozległego bliskowschodniego imperium; nazywany także Aleksandrem Macedońskim.. poleca 74 % 1101 głosów.. Stłumił bunt Tebańczyków, zburzył Teby, a ich mieszkańców sprzedał w niewolę.. 2010-02-28 17:43:51 Jakie dwa ludy indiańskie były podbite przez konkwistadorów 2010-09-14 17:33:41 Jakie osiągnięcia miał Aleksander Wielki ?. W związku z tym, władze przejmują tzw. dziadochowie (wybitni dowódcy armii Aleksandra WielkiegoPodboje Aleksandra Wielkiego Macedonia Starożytna Macedonia to kraina historyczna i geograficzna położona na północy Grecji.. umarł Aleksander Wielki.. Premium .Podboje Aleksandra Wielkiego: Aleksander Macedoński rozpoczął swe panowanie od krwawej rozprawy z tymi, którzy mogli zagrozić jego władzy.. Filmy.. Wyprawa Aleksandra WielkiegoDlaczego Aleksander Wielki zasłużył na przydomek / wielki / ?. 2 Zadanie.. W 334 roku p.n.e. rozpoczął wojnę zAleksander Wielki.. Aleksander Macedoński rozpoczął swe panowanie od krwawej rozprawy z tymi, którzy mogli zagrozić jego władzy.Stłumił bunt Tebańczyków, zburzył Teby, a ich mieszkańców sprzedał w niewolę..

Opisz skutki podbojów Aleksandra wielkiego - Skutki podbojów Aleksandra Macedońskiego : Opanowanie Syrii, Palestyny - Pytania i odpowiedzi - Historia.

Pytania i odpowiedzi .. Opisz genezę powstania deszczu, śniegu i gradu.. Ἀλέξανδρος ὁ Τρίτος ὁ Μακεδών Aleksandros ho Tritos ho Makedon) zwany też Aleksandrem Wielkim (Ἀλέξανδρος ὁ Μέγας Aleksandros ho Megas) i niezwyciężonym (άνίκητος) (ur. 19-20 lipca 356 p.n.e. w Pelli, zm. 10 czerwca 323 p.n.e. w Babilonie) - król Macedonii z dynastii Argeadów w latach 336-323 p.n .-podbój Persji-rozszerzenie granic państwa macedońskiego-rozwój myśli wojskowej, od tego czasu wojna stała się nie tylko rywalizacją między państewkami, ale była też zderzeniem się strategii genialnych wodzów-rozprzestrzenienie kultury helleńskiej (greckiej), przez co wytworzyła się kultura hellenistyczna-założenie wielu nowych miast (m.in. Aleksandrii w Afryce)-Aleksander .Podboje Aleksandra Macedoskiego mier Filipa II chcieli wykorzysta jego greccy wrogowie, ktrzy prbowali wydosta si spod hegemonii macedoskiej.. Treść.. W wyniku trzech wielkich bitew - nad rzeką Granik (334 rok p.n.e.), pod Issos (333 rok p.n.e.) i pomiędzy Arbelą i Gaugamelą (331 rok p.n.e.) - pokonał on wojska perskie i do 327 roku p.n.e .- przygotowania do podboju Persji - przerwane przez śmierć Filipa II Macedońskiego.. I jak to często w świecie starożytnym bywało, zaczął od rozprawy z najbliższą rodziną..

Dzieliła się ona na: Macedonię Górną Macedonię Dolną Grecy nie uznawali Macedończyków za hellenów, a jedynie władców Macedonii uznawano za potomków Heraklesa.Wymień podboje Aleksandra Wielkiego.

Ten najsłynniejszy uczeń filozofa Arystotelesa zwany jest największym wodzem starożytności.. Tak było z Aleksandrem Wielkim.. W 334 roku p.n.e. rozpoczął on wojnę z Persją.. Po zamordowaniu Dariusza III przez swoich dowódców, Aleksander ogłosił się jego następcą, przejął perskie zwyczaje i ceremoniały oraz kult władcy.Podboje Aleksandra Wielkiego W 336 roku p.n.e Filip został zamordowany przez pewnego młodego macedońskiego arystokratę najprawdopodobniej powodowanego motywami osobistymi.. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania.. Miało to być ostrzeżenie dla całej Grecji.. W 334 roku rozpoczął wielką .W 323 r.p.n.e.. Podboje Aleksandra Wielkiego.. Nie można jednak odmówić Demostenesowi wytrwałości w .Przyczyny oraz przebieg wojny grecko-perskiej, konfliktu peloponeskiego oraz podbojów Aleksandra Macedońskiego.. Marzył o podboju całego świata.. Przejmując władzę po swoim ojcu Aleksander Wielki musiał kontynuować politykę przeciwko Persom.. Część osób mówi, że został zamordowany, a część, że zachorował na malarię.. 2010-12-02 19:15:30 Co było przyczyną śmierci Aleksandra Wielkiego( Macedońskiego )?. pokaż więcej.Podbój Grecji przez Aleksandra Wielkiego i państwo rzymskie.. Po uporządkowaniu spraw wewnętrznych - zwłaszcza stłumieniu wybuchających w Grecji buntów antymacedońskich, przystąpił do realizacji planów podboju Persji.Podboje Aleksandra Wielkiego - Egipt Aleksander pod koniec roku 332 p.n.e. dotarł do Egiptu, gdzie satrapa perski poddał się bez walki, a tubylcy zgotowali mu entuzjastyczne przyjęcie..

Filip zbudowal, bowiem dobra armie zalozona z ciezkiej kawalerii i piechoty uzbrojonej w piki, która pozwolila ...Następnie planował dalsze podboje - w kierunku Persji, ale został zamordowany.

Aleksander wielki.. 4 Zadanie.. Pytania i odpowiedzi.. Następcą Filipa II został Aleksander zwany Wielkim.. Aleksander Wielki byl niewatpliwie geniuszem, lecz wiele zawdzieczal on temu, co zostawil po sobie jego ojciec, Filip II Macedonski.. 5.Kategoria:Bitwy Aleksandra Macedońskiego.. Aleksander III Macedoński zwany też Aleksander Wielki był słynnym królem macedońskim, urodzonym 19-20 lipca 356 r. p.n.e. w Pella, który zmarł młodo w wieku niecałych 33 lat 10 czerwca 223 r. p.n.e. w Babilonie.Podboje Aleksandra Wielkiego Syn i następca Filipa II - Aleksander Wielki (356-323 p.n.e.), przerósł swoimi sukcesami i sławą ojca.. Rozwiązania zadań.. Wymień skutki podbojów Aleksandra Wielkiego dla Greków i mieszkańców Bliskiego Wschodu - Skutki podbojów Aleksandra W - Pytania i odpowiedzi - Historia.. Aleksander Wielki umarł bezpotomnie.. Nie było nikogo, kto mógłby go zastąpić.. Filip zbudowal, bowiem dobra armie zalozona z ciezkiej kawalerii i piechoty uzbrojonej w piki, która pozwolila.Aleksander Wielki (336-323 p.n.e.) i jego podboje:-334 r p.n.e. :wojna z Persją ,bitwa nad rzeką Granik-333 r p.n.e.-zwycięstwo Aleksandra Wielkiego w bitwie pod Issos-332 r p.n.e.-podbój Fenicji i zajęcie Egiptu-331 r p.n.e.-podbicie Mezopotamii przez armię macedońską-327-324 r p.n.e.-dotarcie wyprawy Aleksandra do rzeki Indus i odwrót do Babilonu-323 r p.n.e.-śmierć Aleksandra .Podboje Aleksandra Macedońskiego.. 3 Zadanie.. Aleksander Wielki byl niewatpliwie geniuszem, lecz wiele zawdzieczal on temu, co zostawil po sobie jego ojciec, Filip II Macedonski.. Rządy po Filipie w 336 r. p.n.e. objął Aleksander.. Zapraszamy do lektury części piątej w serii naszego portalowego Vademecum!. 2009-09-19 20:06:19 Scharakteryzuj imperialne zapędy Aleksandra Macedońskiego 2014-09-08 16:34:52Aleksander III Macedoński (stgr.. Rozwiązania zadań..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt